ALİ BİN ABBAS
BİLİM DÜNYASINI AYDINLATANLAR: ALİ BİN ABBAS
1100 yıl önce ilk kanser ameliyatını yapan hekim ve bilim adamıdır. İranlı Müslüman alimlerimizden olan Ali bin Abbas; tıp dünyasında çok sayıda eser vermiştir. Cerrahi alanda çığır açmış ve birçok cerrahi çalışma için öncü durumda yer almıştır. İnsan bedeni ile ilgili ameliyatları tek tek ele alarak incelemiş ve ameliyat yoluyla tedavi usullerini anlatmıştır.
Kendine has cerrahi yöntemler keşfederek hemen hemen tüm organları ameliyata tabi tutmuş, kırık kemiklerin yeniden kaynamasını sağlamıştır. Ameliyat sırasında; ipek iplik, mum ve alkol kullanmıştır. Açık kırıklarda, yaranın bakımı için alçı sargısından bir pencere kesip açma metodu da ona dayanır. Alçı sargısını yumuşak şeylerle doldurma da onun keşfidir. Ali bin Abbas; 10.yüzyılda ilk alt karın kanserlerine operasyonla müdahale eden tıp alimidir. Bu müdahale ile modern tıp tarihi büyük bir devrim gerçekleştirmiştir.
Ayrıca Ali bin Abbas, epilepsi hastalığını da en ince ayrıntısına kadar incelemiştir. Onun ulaştığı sonuçlar asırlarca tıp dünyasına yol göstermiş ve göstermeye de devam etmektedir. Ayrıca kılcal damarlarda kan dolaşımı olduğunu keşfeden ilk tıp alimi olarak bir kez daha tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. Ayrıca psikoloji alanında çalışmalar yapan büyük alim, birçok hastalığı tanımlamıştır. Ayrıca Ali bin Abbas; tüm hastalıklar için ilaçla tedavi yerine bitkisel tedavi yöntemlerinin tercih edilmesini savunmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İletişim Bilgileri
Habibler Mah. Kırçiçeği Cd. No:83 Kepez/Antalya Kepez- Antalya
  • Telefon / E-Posta
  • (0242) 3408080
  • info@enerjikoleji.net